COMMANDERIES – LOCATION – MEETING – RECORDER
Email, addresses, and phone numbers of these Recorders may be obtained from the Grand Recorder

#1, Columbian
Masonic Temple (1815)
Zone 2
71 West 23rd Street,
New York, N.Y. 10010-4102
2nd Thur–Sept., Dec.,Jan., Mar, May
Grant Held, Recorder

#2, Capital City
Masonic Temple (1823)
Zone 4
67 Corning Place,
Albany, N.Y. 12207-1904
1st & 3rd Fri – October to June
Joseph P. Pozefsky, Recorder

#3, Utica
Masonic Temple# (1823)
Zone 6
251 Genesee Street,
Utica, N.Y. 13051-3401
3rd Thursday
Louis D. DeNato, Sr, Recorder

#4, Morton
Masonic Temple (1823)
Zone 2
71 West 23rd Street,
New York, N.Y. 10010-4102
2nd Wednesday of April, May, June
Christopher L. Allen, Recorder

#11, Watertown
Sandy Creek Masonic Temple
Zone 6
2nd & 4th Fri except Jan.,Feb.,and Summer
Richard C. Fowler, Recorder

#12, Cyrene-Monroe
Masonic Temple (1827)
Zone 8
87 N. Main Street
(Fairport-Flower City #0476)
Fairport, NY 14450 3rd Monday
Charles M. Roberts, Recorder

#14, Empire DeWitt Clinton
Masonic Hall (1828)
Zone 1
514 Bay Street,
Staten Island, N.Y. 10304-3822
2nd Friday
Alfonso Serrano, Recorder

#17, Sagoyewatha
Masonic Temple (1850)
Zone 8
67 Ontario Street,
Phelps, N.Y. 14532
3rd Sat 9:00 am, (2nd Sat in Sept.)
Charles M. Roberts, Recorder

#19, St. Omers
Horseheads Masonic Lodge (1852)
Zone 7
111 South Main Street,
Horseheads, N.Y. 14903-2462
2nd Wednesday
C. Alexander Turck, Jr., Recorder

#20, Lake Erie
Masonic Community Center (1853)
Zone 9
692 Ridge Road,
Lackawanna, N.Y. 14212-1508
2nd Monday
Brian D. Singer, Recorder

#21, Malta
Masonic Temple (1853)
Zone 7
403 E. Main Street,
Endicott, N.Y. 13760-4925
4th Thursday, September-June
David D. Goodwin, Recorder

#22, DeMolay
Masonic Temple (1853)
Zone 8
9652 County RT 46 Arkport, NY
1st and 3rd Thursdays
Terry Mehlenbacher, Recorder

#23, Coeur de Lion
Masonic Hall (1854)
Zone 2
71 West 23rd Street,
New York, N.Y. 10010-4102
4th Monday, except June, July & August
Donald J. Berry, Recorder

#25, Central City
Masonic Temple (1857)
Zone 6
Meetings: 608 Oswego Street,
Liverpool, N.Y. 13088
Mailing Address: P.O. Box 174,
Skaneateles, N.Y. 13152-0174
1st & 3rd Fridays
Earl L. Tuttle, Recorder

#30, Hugh de Payens
Masonic Temple (1860)
Zone 9
645 Main Street,
East Aurora, N.Y. 14052-2402
3rd Mon, 7:30 P.M. except July & August
Thomas W. Beck, Recorder

Masonic Temple (1862)
Zone 6
Harwood Drive,
Sandy Creek, NY
1st Thu- Except Jan, Feb, & Summer
Richard C. Fowler, Recorder

#33, Washington
Masonic Temple (1865)
Zone 4
687 N. Broadway,
Saratoga Springs, N.Y.12866-1611
3rd Wednesday, June to Sept
Conrad C. Kupinski, Recorder

#34, Batavia
Attica Masonic Temple (1865)
Zone 9
39 Main Street,
Attica, N.Y. 14011-1038
2nd & 4th Thursdays
James R. MacConnell, Recorder

#37, St. George’s
Beukendaal Masonic Temple (1866)
Zone 4
22 Shonowee Avenue,
Scotia, N.Y.12302
1st & 3rd Mondays
James A. Lowerre, Recorder

#40, Dunkirk
Masonic Temple (1867)
Zone 9
P.O. Box 25,
Dunkirk, N.Y. 14048-0025
2nd Thu, except July and August
Lance Parker, Recorder

#42, Westchester
American Legion Hall
Zone 3
106 6th St. ,
Verplanck, NY10596
2nd Wed – Oct, Dec, April
William Marrero, Commander
Victor S. Versace, Recorder

#43, Poughkeepsie
Masonic Temple (1868)
Zone 3
32 Cannon Street,
Poughkeepsie, N.Y. 12601-3206
3rd Thu-Sept-Dec & Mar-June
David Barkstedt, Recorder

#45, Rome
Masonic Temple (1869)
Zone 6
5211 West Seneca Street,
Vernon, N.Y. 13476
4th Tues. Sept., Oct,Nov.,
Jan., Feb., Mar,Apr.,& May
Dennis S. Davis, Recorder

#46, Norwich
Oxford Masonic Temple (1869)
Zone5
27 EastMain Street,
Oxford, N.Y. 13830
2nd Thur exceptJun,Jul& Aug-7:30 P.M.
Robert N. Rogers, Recorder

#50, Cortland
Masonic Temple (1871)
Zone 7
1883 E. Homer R (Route 13 N.),
Cortland, N.Y. 13045
2nd Tuesday
David A. Chapman, Commander
Kim C. Dellow, Recorder

#53, Bethlehem-Crusader
Masonic Temple (1871)
Zone 3
262 Martine Avenue,
White Plaines, N.Y.10604-3403
1st Thursday – June to Sept
Aram Adisian, Recorder

#65, Patchogue
Lodge of Antiquity
Zone 1
1900 Brentwood rd.,
Brentwood, N.Y 11717
4th Friday
Robert P. Bukowski, Recorder

#67, Cyprus
Masonic Temple (1904)
Zone3
9 Cortland Street,
Middletown, N.Y. 10940
2nd Thursday
F. Robert Reynolds, Recorder

#68, Trinity
Whitestone Masonic Temple
Zone 1
149-39 11th Ave.,
Whitestone, NY 11357
2nd Fri Sept, Oct, Feb, Mar, and May
Mathew Briggs, Recorder

#69, Calvary
Masonic Temple (1910)
Zone 4
2543 Rt. 40 North,
Greenwich, N.Y. 12834
1st Thursday
John R. Patterson, Jr, Recorder

#72, Massena
Masonic Temple (1918)
Zone 6
90 1/2 Main St.,
Massena, NY 13662
2nd & 4th Tuesdays
Mourad Tarpinian, Recorder Emeritus

#73, Nassau
Matinecock Masonic Historical Soc. Bldg
Zone 1
14 W. Main St, Oyster Bay, NY 11771
1st Monday (Oct., Nov., Dec., Feb.,
Mar., Apr., & May)
Jeffrey Hansen, Recorder

#76, Otsego
Masonic Temple (1922)
Zone 5
77 Main Street,
Cooperstown, N.Y. 13326-1244
1st Friday Oct. – June
Bruce L. VanBuren, Recorder

#79, Bay Ridge
Masonic Temple (1924)
Zone 2
71 West 23rd Street,
N.Y. 10010-4102
4th Tuesday
Brian Dannecker, Recorder

#83 Empire State
3 Avondale Avenue,
North Hornell, NY 14843-1001
Meets at the Annual Conclave
of Grand Commandery
David L. Lathers, Recorder